Genel Bilgiler

İncesu, Kayseri’nin güneybatısında, Erciyes Dağı'nın kısmen güney ve güneybatı eteklerinde kurulmuştur. Kayseri-Niğde Devlet Karayolu üzerinde Kayseri’ye 30 km uzaklıkta olup, 1.330 rakımlıdır. İlçenin kesin konumu 35° doğu boylamı, 38° kuzey enlemindedir. İlçe; kuzey ve doğusunda Kocasinan ilçesi, doğusunda Hacılar ilçesi,batıda Nevşehir ili Ürgüp ilçesi, güneydoğuda Develi ve güneybatıda Yeşilhisar ilçeleri tarafından sınırlandırılmıştır.

ADI: İlçenin adı, antik çağda Sadoora diye anılmaktaydı. Bugünkü adını ise, ilçeden akan İncesu Deresi vermiştir. 1670 yılında Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından kurulmuştur. 19.yy' da Bucak, aynı yüzyılın sonlarına doğru da ilçe olmuştur.

İKLİMİ: Çevresi dağlarla çevrili, deniz etkilerine kapalı olan ilçede yarı kurak karasal bir iklim egemendir. İlçede kış ayları soğuk ve kar yağışlıdır. En soğuk ay Ocak ve Şubat ayları olup, ortalama sıcaklık –20°’nin üzerindedir. Yaz ayları kısa ama oldukça sıcak geçer. Yaz aylarında sıcaklık ortalaması 22°’nin üzerindedir. Yıllık yağış ortalama 300 ile 400 mm’dir. İlçenin güneydoğusu yani Erciyes Dağı ile güneybatısındaki Tekke Dağı eteklerinde az miktarda ormanlık alanlar mevcuttur.

COĞRAFİ DURUMU: İncesu ilçesi sivri dağı ile tekke daği kütleleri arasında İncesu vadisinin ovaya açıldığı kesimde sert bir vadi içinde kurulmuştur.

EKONOMİK DURUMU: İlçe halkının geçimi tarım,hayvancılık ve işçiliktir.Tarım konusunda hububat en önemli sırayı alırken bağcılıkta önemli bir geçim kaynağıdır. Ayrıca son yıllarda sulu tarım alanlarında şeker pancarı,patates ve yonca yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bölgenin dağlık olması ve mera alanlarının geniş olması nedeni ile büyük baş ve küçük baş hayvancılıkta önemli oranda artmıştır.

ARAZİ DAĞILIMI;

  •  Sulu tarım alanları : 4767 hektar
  •  Kuru tarım alanları : 2330 hektar
  •  Bağ arazisi : 4400 hektar
  •  Mera arazisi :34780 hektar
  •  Çayir arazisi : 1548 hektar
  •  Orman arazisi : 5658 hektar
  •  Yerleşim alanlari : 1301 hektar
  •  Toplam arazi miktari : 78195 hektar

TARİHİ ESERLER: Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın burada yaptırdığı kervansaray,han ve hamam önemli bir tarihi eserdir. İlçe arazisinin kuzey ucunda bulunan ve Kızılırmak üzerinde Mimar Sinan tarafından yapılan Tekgöz Köprüsü'de sözü edilmesi gereken bir başka kıymetli eserdir. İlçede bunlardan başka çeşitli camiler de önemli eserlerdendir.

Av. Mustafa İlmek
İncesu Belediye Başkanı
Av. Mustafa İlmek
İncesu Belediye Başkanı
Mustafa İlmek