Evlilik Başvurusunda Gerekli Belgeler

1-EVLENME EHLİYET BELGESİ: Belediyemiz evlendirme memurluğundan temin edilecektir. Eşler belediyemiz evlendirme memurluğuna beraber başvuru da bulunmaları gerekmektedir.

2-NÜFUS CÜZDAN ASILLARI:Fotoğraflı ve kişinin son medeni  halini gösterir şekilde olacaktır. 

3-VESİKALIK FOTOĞRAF:Beşer adet ön cepheden çekilmiş , sivil kıyafetli ve kişilerin son halini gösterir şekilde olacaktır. Fotokopiyle çoğaltılan fotoğraflar işleme alınmayacaktır.

4-SAĞLIK RAPORU: Çiftler istenilen Belgelerle Memurluğumuza  müracaat ettikten sonra MEMURLUĞUMUZDA DÜZENLENECEK OLAN SAĞLIK RAPORU ile AİLE HEKİMLİĞİNE  sevk edilecektir.

5-NİKAH ÜCRETİ: Belediyemiz Emlak veznesine beyan numarası ile yatırılabilir.

6-SOYADI DİLEKÇESİ: Soyadını kullanmak isteyen bayan vatandaşların başvuru esnasında memurluğumuzdan dilekçe alarak, doldurulup vermeleri gerekmektedir.

UYARILAR

 

Müracaatta Çiftler birlikte bulacaktır.

16 (Onaltı) yaşını dolduran erkek ve kadın mahkeme kararı ile evlenir.

17(Onyedi) yaşını dolduran erkek ve kadın anne baba izni ile evlenir. Anne Baba müracaata rıza belgesi imzalamak üzere nüfus cüzdanlarının aslı ile birlikte hazır bulunacaktır. Anne Baba müracaata gelemeyecekse

Noterden Muvafakatname getirecektir. Anne ve babadan birinin ölmüş olması halinde sağ olan veya boşanma halinde velayet verilmiş olan tarafın imzası yeterlidir.

18(Onsekiz) yaşını dolduran mahkemece koruma altına alınmamış olan  erkek ve kadın başka bir kimsenin rızası ve iznine bağlı olmaksızın evlenir. 

-Boşanan veya eşi ölen bayanın yeniden evlenebilmesi için boşanma veya eşinin ölüm tarihinden itibaren 300 (Üçyüz)  gün sürenin geçmesi gerekir. Bu süre (iddet müddeti)  dolmamış ise iddet müddetinin kaldırılması için mahkeme kararı gerekir.

Av. Mustafa İlmek
İncesu Belediye Başkanı
Av. Mustafa İlmek
İncesu Belediye Başkanı
Mustafa İlmek