İncesu Tarihi
İncesu Kısa Tarihi
İncesu hakkında kısa tarihçe.
M.Ö. 13. Yüzyıl
1. Antik ve Roma Dönemi
M.Ö. 13. Yüzyıl: Kayseri, "Güzel Atlar Ülkesi" anlamına gelen KAPADOKYA’nın başkentidir. Bu dönemde İncesu’nun ismi SADOGORA, Viranşehir Köyü’nün ismi ise NAZİANS olarak bilinir. Roma Dönemi: Roma İmparatorluğu döneminde, eski Pers krallarından III. Ariarates zamanında Kapadokya kültürü, İncesu’yu da kapsar. Derebağ ve Viranşehir'de kiliseler ve sapaller (küçük kiliseler) bulunmaktadır. Kırklar İni, kayadan oyma mezarlar ve motiflerle antik yerleşim izlerini taşır.
IX. Yüzyıl
2. Bizans ve Beylikler Dönemi
IX. Yüzyıl: Roma İmparatorluğunun ikiye ayrılmasıyla Kayseri, Bizans sınırları içinde kalır. Kapadokya yönetimi askeri valiliğe dönüştürülür. Bu dönemden Beylikler dönemine kadar İncesu’nun tarihi gelişimi hakkında bilgi bulunmamaktadır. 1515: Yavuz Sultan Selim, Çaldıran Seferi dönüşünde Kayseri’ye gelir ve İncesu vadisinde otağ kurar. Sinan Paşa'yı Dulkadiroğulları üzerine gönderir, zafer kazanılır ve 15 Haziran 1515'te İncesu’ya döner.
1660
3. Osmanlı Dönemi
1660: Kara Mustafa Paşa, İncesu’da Kervansaray, camii, medrese, hamam, çeşme, fırın ve dükkanlardan oluşan büyük bir külliye yaptırır. Kasabanın emniyeti sağlanır ve yerleşim artar. 1500'lü Yıllar: Bu dönemde, Karataş Nahiyesi Yörük cemaatlerinin meskun olduğu bir yerleşimdir. 1500 tarihli nüfus defterlerinde Karataş cemaatinin bir diğer adı "Bezircilü Cemaati" olarak geçer.
1914
4. Modern Dönem
1914: "Mirat-i Kayseriyye" kitabının yazarı Ahmet Nazif Efendi, İncesu Malmüdürlüğü yaparken vefat eder. 1993: Bir müze görevlisi, Kırklar İni içerisindeki kilisede ve taş oyma mezarlarda araştırmalar yapar. İncesu’daki medeniyetin Kapadokya bölgesindekilerden daha eski olduğu tespit edilir.
İncesu’da Cemaatler (1500'lü Yıllar)
- Karataş Nahiyesi ve Cemaatleri: Bu dönemde, Karataş Nahiyesi Yörük cemaatlerinin meskun olduğu bir yerleşimdir. 1500 tarihli nüfus defterlerinde Karataş cemaatinin bir diğer adı “Bezircilü Cemaati” olarak geçer.
- Karataşla Cemaati
- Buğaln Tatar Cemaati
- Sarı İbrahim Veled-i Alişar Cemaati
- Sarum Hacıln Cemaati
- İviz Haculu Cemaati
- Bölük Ali Cemaati
- Ali Bey Haculu Cemaati
- Evlad-ı Cumailer Cemaati
- Dervişan Cemaati
- Bezircilü Cemaati
- Küana(?) Öküz Cemaati
- Çanaklu Cemaati
- Şar ve Halid Bahadır Cemaati
- Ali hacılu Cemaati
- Evlad-ı Mukbil Cemaati
- Süleyman Kedhüda Cemaati
- Hüseyin Hacı Cemaati
- Omuzu Gürçlü Cemaati
- Evlad-ı Sefelü Cemaati
- Karalar-Beyi Cemaati
- Sofu Cemaati
- Evlad Mahan Cemaati
- Tacirlü Cemaati
- Sima-Nigah Cemaati
- Silopu Cemaati
İncesu Mahalleleri
Türk Mahalleleri
- Bulgurcu
- Camii Kebir
- Yarım Mahalle
- Karakoyunlu
Rum Mahalleleri
- Salanta
- Orta Mahalle
- Kilise Mahallesi
- Tırhanlı
- Sada (Aygaozma)
- Moln
Önemli Yapılar ve İnşaatlar
- Kara Mustafa Paşa’nın İnşaatları: Kervansaray, camii, medrese, hamam, çeşme, fırın, dükkanlar, su yolları. İnşaatın tamamlanmasından sonra çevredeki yerleşim yerlerinden birçok aile İncesu’ya yerleşir.
Notlar ve Rivayetler
- Abaza Hasan Paşa İsyanı: Kara Mustafa Paşa, isyanı bastırmak için İncesu’ya gelir. Ordu’nun kışlaması için gerekli tesislerin inşasına başlanır.
- Yerleşim ve Ticaret: İncesu, Bağdat İpek Yolu üzerinde ticari açıdan önemli bir kasabadır.
Bu kronolojik sınıflandırma, İncesu’nun tarihini ve gelişimini daha net bir şekilde anlamanızı sağlar.